problem z instalacją (MBR)

Moderators: niski, Saibamen

Post Reply
borys3k1
Posts: 7
Joined: Fri May 22, 2009 1:36 am

problem z instalacją (MBR)

Post by borys3k1 »

Witam.
Na dysku, na którym próbuję zainstalować ReactOS miałem wcześniej Linuxa (Ubuntu).
Problem polega na tym, że po przejściu pierwszej części instalacji na końcu pytanie o bootloader. Wybieram, aby MBR zapisał na dysku. Po resecie Mam komunikat o błędzie GRUB'a. Jak mogę go usunąć, i dlaczego nie nadpisał się MBR?
Pozdrawiam
niski
Translation Team
Posts: 9
Joined: Thu Jan 03, 2008 1:52 pm
Contact:

Re: problem z instalacją (MBR)

Post by niski »

Witam,
na chwilę obecną nadpisanie mbr-a ma miejsce tylko w momencie, gdy nie było wcześniej GRUBa. W Twoim przypadku GRUB próbuje się nadal odpalić, a że nie ma skąd, dlatego wywala się z błędem...

Możesz spróbować odpalić fdisk /mbr z jakiejś płyty (może być np. freedos, wystarczy wersja minimalna), nie testowałem, ale być może da radę fixmbr w konsoli ratunkowej Windowsów >=2000.

Jeśli zamierzasz trzymać obok siebie ReactOSa i Linuksa, to wystarczy pozostawić GRUBa i dopisać w nim wpis dotyczący ReactOSa (tak jak dla Windowsa, o ile kojarzę, jest howto w naszym Wiki odnośnie bootloadera) - sam używam tego rozwiązania i muszę przyznać, że się sprawdza.
borys3k1
Posts: 7
Joined: Fri May 22, 2009 1:36 am

Re: problem z instalacją (MBR)

Post by borys3k1 »

No właśnie, już usunąłem linux'a i chciałem mieć samego ReactOS'a... Odpaliłem płytkę windowsa 98 w nadziei, że dam radę wydać komendę fixmbr, jednak się nie udało...

Czy przy włożeniu płyty windowsa XP będzie można wydać tą komendę? (nie ma zainstalowane na tym dysku XP)

Pozdrawiam
Pisarz
Posts: 375
Joined: Sat May 12, 2007 9:29 am

Re: problem z instalacją (MBR)

Post by Pisarz »

Płyta z Windowsem XP tak jak z Windowsem 2000 (i chyba NT) zawiera konsolę odzyskiwania. Wystarczy nacisnąć R gdy instalator wczyta sterowniki (gdy ekran na chwilę zgaśnie i pojawi się znowu, ale teraz z właściwą częścią instalatora). Nie jestem pewien jednak czy będziesz mógł wejść do konsoli odzyskiwania bez Windowsa.

(wie ktoś może kiedy będzie konsola odzyskiwania w ReactOSie?)
Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Re: problem z instalacją (MBR)

Post by Haos »

Wtedy gdy ktos ja napisze.
borys3k1
Posts: 7
Joined: Fri May 22, 2009 1:36 am

Re: problem z instalacją (MBR)

Post by borys3k1 »

poradziłem sobie w bardzo prosty sposób:
płytka win 98, odpalanie z obsługą cd, następnie w wierszu poleceń:

Code: Select all

fdisk/mbr
i po sprawie.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests